Akne će se u najvećem broju slučajeva pojaviti na licu, grudima ili leđima. To su područja gde je smešten najveći broj lojnih žlezda.
Akne karakteristišu mitisere (komedone – otvorene ili zatvorene) kao i bubuljice. Bez obzira na to koji oblik akni je prisutan kod Vas, morate se obratiti za pomoć dermatologu, a nikako lečiti ”na svoju ruku”.
Akne nastaju kada:
– lojne žlezde pojačaju svoju aktivnost
– se pore zatvore i masnoća ne može da izlazi van kože
– se umnoži bakterija propionibacterium acnes
Višak šećera i proizvoda od mleka dovešće do pogoršanja ako patite od akni.
U najvećem broju slučajeva, akne pogađaju adolescente, koji kada izađu iz puberteta, akne se povlače. Međutim, dešava se se pojave kod dama u periodu menopauze iako ih ranije nije bilo, ili da se vrate damama u tridesetim, četrdesetim, pedesetim, pa i kasnijim godinama. Naziv za to su adultne akne, a lečenje je mnogo složenije od onih pubertetskih. To zahteva pomoć dermatologa. Terapija će biti odgovarajuća stanju.
LEČENJE AKNI
Ako se radi o lakšem obliku, lekar dermatlog će preporučiti namenske proizvode u vidu gela, kreme ili losiona za lokalnu upotrebu. Rezultati bi trebalo da dođu posle 8 – 12 nedelja redovne upotrebe.
U slučaju težih oblika, primenjuje se kombinacija pomenute lokalne terapije sa terapijom lečenja pomoću tableta (većinom antibiotici ili antibebi pilule). Najteži oblici zahtevaju upotrebu izotretinoina.
Neophodni su i kozmetički tretmani u vidu:
– manuelnog otklanjanja komedona (mitisera) i bubuljica
– dubinskog čišćenja kože kritične regije pomoću seruma koji se baziraju na perunici, morskim algama i tome slično
– posebne masaže koja će regulisati aktivnost lojnih i znojnih žlezda i imati efekat pilinga
– hemijskog pilinga i drugih pilinga
– tretmana pomoću voćnih kiselina, da bi aktivnost lojnih i znojnih žlezda bila optimalna, da bi se crvenilo u toj regiji ublažilo, kao i eventualni ožiljci koji nastaju zbog akni.
Raspitajte se o cenama ovih tretmana u salonima u Vašem gradu.
Da biste uspešno rešili ovaj problem, neophodno je da i kod kuće redovno negujete svoju kožu. Ovi saveti će Vam biti od koristi:
– za čišćenje lica koristite blago kozmetičko mleko.
– za umivanje ne koristite sapun, nego drugačije sredstvo.
– umiveno lice namažite biljni losion koji u sebi nema alkohol.
– najviše će Vam odgovarati blaga hidratantna krema.